Konut Kat İrtifakı Nedir ?   Kat Mülkiyeti Nedir ?

Kat mülkiyeti nedir , kat irtifakı nedir

Konut Kat İrtifakı Nedir ?   Kat Mülkiyeti nedir ?

Kat Mülkiyeti ile Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir ?

Kat mülkiyeti nedir , kat irtifakı nedir

En önemli fark : Kat Mülkiyetli olduğu taktirde , İskanı ve projeye uygun yapılmıştır yapı sorun yoktur, Kat irtifakında , arsa tapusuna göre dairenin yeri bellidir ama iskan olmadığından ileride sıkıntı çıkma ihtimali vardır, fakat Türkiye’de 2010 yılı öncesi bir çok yapıda iskan yoktur ve tapular ya arsa tapuludur yada kat irtifaklıdır.

Türkiye’de her birey kendi dairesi olsun ister, ufak bir dairede olsa mülkiyeti kendi üstüne olmasını ister, Bu aşamada Kat irtifakı ile Kat mülkiyeti arasındaki fark herkesin kafasını karıştırıyor olabilir , bu yüzden bende bu yazıda bunu anlatmaya çalışacağım.

 

KAT MÜLKİYETİ ;

Konut isimli yapılar ; daire, kat, depo, mağaza gibi yapının bağımsız bölümlerini kapsar. Bu tapunun alınması için binanın inşa edilmesi ve “Yapı kullanım belgesi” olarak da anılan iskân belgesine sahip olunması gerekir. Kat mülkiyetine sahip olmayanların, sonrasında sorun yaşama riskleri vardır, çünkü kendileri için elektrik, su gibi abonelikleri yapamaz. Kat mülkiyetine sahip olabilmek için en önemli koşul, yapının inşaatının tamamlanmasıdır. Diğer yandan bahsedilen bölümlerin mutlaka bağımsız olması ve ana yapının da kâgir olması gerekir

KAT İRTİFAKI ;

Aradaki ayrımı anlayabilmek için öncelikle “Kat irtifakı nedir?” konusunun netliğe kavuşturulması gerekir  Yani daha kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse kat irtifakı, arsa üzerine düşen daire tapusudur. İnşaat projeye göre eksiksiz yapıldığında iskan alınır ve tapu kat mülkiyetine çevrilebilir.

 

Satın alımı yapacak kişi, banka kredisine başvuru yapacaksa, en az kat irtifakına ihtiyaç duyar, çünkü bankalar bu konuda çok nettir. Konut kredisi verecek banka, kat irtifakını zorunlu tutar ve aksi durumda kredi vermez.

Bir cevap yazın